Wschód słońca: 04:18
Zachód słońca: 20:45
152 dzień roku
Wschód słońca: 04:18
Zachód słońca: 20:45
152 dzień roku
***
Dzień jak codzień NIE
Dzisiaj mamy niebywałą okazję naszym słodkim (no wiem nie zawsze) maleństwom, złożyć życzenia, przytulić (koniecznie) i obsypać niezliczoną ilością buziaków.
Sprawmy aby początek tego dnia był wyjątkowy bo i okazja jest jedyna.
Tak więc drodzy dorośli pamiętajcie, że trochę wysiłku z waszej strony i dziecko dostaje nie tylko uśmiechy, przytulasy i całusy (o prezentach nie wspominam :)), ale przede wszystkim poczucie przynależności, pewności siebie.
A wszyscy zdajemy sobie sprawę, że z pewnych siebie dzieci wyrastają przebojowi dorośli, którym łatwiej i przyjemniej zdobywa się świat.
Dzień dziecka obchodzi się prawie na całym świecie, co prawda w różnych dniach ale zawsze dzieci są najważniejsze.
Nie ma jednak jednej, konkretnej daty, od której można datować powstanie na świecie Dnia Dziecka, jak również nie można podać też nazwy organizacji, która jednoznacznie uznana zostałaby za pomysłodawcę, ponieważ, „przyznają się” do niego różne instytucje.
Niektóre źródła podają, że twórcą Międzynarodowego Dnia Dziecka była Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych, która już w 1949 roku widziała potrzebę, by powołąć międzynarodowe święto, którego celem byłoby szerzenie wśród ludzi świadomości, że dzieci trzeba chronić przed okrucieństwem wojny i głodu.
Ciekawostką może być fakt, że podobny dzień już w 1926 roku można znaleźć w kalendarzu chińskim, a od 1948 roku również w japońskim.
Na świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka oficjalnie został ustanowiony w 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych potwierdziło, że na świecie potrzebne jest święto, w trakcie którego upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka i w tym miejscu dostrzegamy znaczne różnice w terminach obchodu Dnia Dziecka.
W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest co roku, zawsze 1 czerwca (podobnie jest w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego). Francja i Włochy świętują 6 stycznia, Turcja 23 kwietnia, Niemczech 1 czerwca i 20 września, Japonia 3 marca i 5 maja, Bangladesz – 17 marca, Gwatemala – 1 października. W Australii Dzień Dziecka obchodzony jest w czwartą środę października, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja, a w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia.
1. W Niemczech dzieci świętują 1 czerwca i 20 września. Rozbieżności w datach mają związek z okresem zimnej wojny, gdy Niemcy podzielone były na NRD i RFN. W NRD Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono 1 czerwca (jak w całym bloku wschodnim), w RFN – 20 września. Po zjednoczeniu zostało ustalone, że Dzień Dziecka przypada na 20 września, lecz wielu Niemców pozostało przy dacie 1 czerwca.
Z tej przyczyny jedni świętują w czerwcu, inni we wrześniu, jeszcze inni – dwa razy do roku.
2. W Kraju Kwitnącej Wiśni Dzień Dziecka osobno obchodzą dziewczynki, a osobno chłopcy.
Dziewczynką przypada 3 marca – Dzień Dziewcząt, zwany również Festiwalem Lalek.
Tego właśnie dnia, wszędzie gdzie mieszkają dziewczynki, wszyscy modlą się za zdrowie i szczęście dziewczynek, a te wraz z rodzicami wykonują z różnych materiałów (przeważnie z papieru) tradycyjne lalki, które następnie ubierają w tradycyjne japońskie stroje.
Dużo bardziej uroczyście obchodzone jest Święto Chłopców, którego data przypada na 5 maja. Dzień ten tradycyjne chłopcy spędzają z ojcami, z którymi wspólnie tworzą papierowe zabawki, oraz latawce w kształcie karpi, zwane Koinobori (inna nazwa Satsuki-Nobori) – karp w kulturze japońskiej to synonim odwagi, siły i determinacji, ponieważ , jak wierzą Japończycy, ryba ta może płynąć pod prąd.
Latawce karpi mają określone kolory: w kolorze czarnym symbolizuje ojca, czerwonym – matkę, niebieskim – syna. Ilość niebieskich karpi, jakie wiesza się tego dnia przed domem, symbolizuje zaś liczbę męskich potomków w danej rodzinie.
3. Dzieci swoje święto w Turcji obchodzą 23 kwietnia, Jest to dzień Święta Niepodległości. Święto Niepodległości ustanowił w 1920 roku Mustafa Kemal Atatürk, twórca niezależnej Republiki Tureckiej. On również postanowił zadedykować ten dzień dzieciom, które – jak podkreślał – są przyszłością narodu.
Pamiętajmy, że dziećmi jesteśmy niezależnie od wieku.
Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!
***