Co nazywamy bluzą?
Z jakiego materiału powinna być wykonana bluza?
Kto wymyślił bluzę?
Bluza temat niezwykle interesujący.
Co nazywamy bluzą?
Z jakiego materiału powinna być wykonana bluza?
Kto wymyślił bluzę?
Bluza temat niezwykle interesujący.
***
Zaczynając od początku.
Co właściwie nazywamy bluzą?
Definicja brzmi:
”Bluza – część garderoby okrywająca tułów i ręce, zazwyczaj o luźnym kroju i długości do bioder. Popularnie zakładana na koszulkę lub podkoszulkę”.
Powinniśmy dodać do tej krótkiej i bardzo rzeczowej notki, że bluza to część garderoby na tyle wszechstronna, że można ją nosić o każdej porze roku oraz o każdej porze dnia i nocy.
Bluzy od wielu lat cieszą się niesłabnąca popularnością. Nie opinają sylwetki, zapewniają pełną wygodę i swobodę ruchów.
Krótka historia, czyli kto wynalazł bluzę?
Wszystko zaczęło się 1926 roku w Alexander City w Alabamie gdzie młody piłkarz Benjamina Russella Jr. mający dość swędzących wełnianych koszulek, poszedł z pomysłem do swojego ojca na treningową koszulkę piłkarską wykonaną w całości z bawełny.
Pomysł ten wydał się tak rewolucyjny, że Russell senior sprawnie wcielił go w życie, od 1930 roku stając się pierwszym producentem kultowych z okrągłym dekoltem w całości wykonanych z miękkich, przepuszczających powietrze bawełnianych bluz.
Właśnie tak rozpoczynamy niezwykle długą, bo trwająca do dzisiaj modę na bluzy.
Z jakiego materiału powinna być wykonana bluza?
Bluzy powstały z myślą o wykorzystaniu bawełny. Bawełnia daje użytkownikom wygodnę i zapewnia odpowiedni sposób wentylacji, a tym samym gwarantuje poczucie komfortu. Spełnia ona takie wymogi ponieważ jest materiałem naturalnym, który cechuje się trwałością, higroskopijnością i antyalergicznością.
Obecnie coraz częściej używa się bawełny organicznej. Bawełna organiczna różni się od zwykłej bawełny odmiennym procesem produkcji. Przy uprawie roślin stosuje się naturalne nawozy - bezpieczne dla człowieka i środowiska, a zbioru bawełny dokonuje się metodami tradycyjnymi z poszanowaniem czasu i warunków pracy pracowników. Pozyskana w ten sposób bawełna nazywana jest również bawełną ekologiczną czy też bio bawełną. Tkaniny z bawełny eco zapewniają maksymalny komfort noszenia, są przewiewne i delikatne dla skóry.
Co warto wiedzieć o bawełnie? Dlaczego jest taka popularna?
Bawełna wykorzystywana była już przez starożytne cywilizacje. Dziś przeżywa prawdziwy odrodzenie, ponieważ coraz więcej osób czyta metki na ubraniach i chętniej wybiera tkaniny naturalne, biodegradowalne czy takie, które nie uczulają. Bawełna to włókna pozyskiwane z przekwitniętych kwiatów krzewu o tej samej nazwie, które w pierwotnej formie przypominają jasny puch. Materiał jest miękki i elastyczny, a także odporny na przetarcia, zniszczenia i mechacenie się. Jeśli jest prany w odpowiednich detergentach i temperaturze może posłużyć przez wiele lat, nie tracąc nic ze swoich cennych właściwości — a tych jest wiele.
Bawełniane ubrania są cenione przede wszystkim za swoją antyalergiczność, antybakteryjność i higroskopijność, która sprawia, że bardzo szybko wchłaniają wilgoć. Wielkie znaczenie ma tutaj fakt, że bawełna jest całkiem naturalna, a oprócz tego ma także walory estetyczne. Bawełniane tkaniny z powodzeniem można barwić na najróżniejsze kolory, są elastyczne, ciepłe i bardzo wygodne.
Jakie są rodzaje bluz?
Bluzy można podzielić ze względu na kryteriów, biorąc pod uwagę:
1. sposób zapinania – rozpinane lub wkładane przez głowę,
2. kaptur – z kapturem lub bez,
3. rodzaj dekoltu – m.in. okrągły, w serek, półgolf, stójka,
4. długość – sięgające do bioder lub przedłużane,
5. nadruk – bluzy gładkie lub z nadrukiem,
6. dodatkowe elementy – np. bluzy ze ściągaczami na rękawach i rękawach, troczkami przy kapturze, kieszeniami.
Bluzy z kapturem zakładane przez głowę
Jeden z podstawowych rodzajów bluz z kapturem wciąganych przez głowę to tzw. kangurki. Co to takiego? Są to bluzy z naszytą na brzuchu, jednokomorową kieszenią i wejściem na dwie dłonie z prawej i lewej strony. Są niezwykle wygodne i praktyczne. Najczęściej sięgają do wysokości bioder, gdzie znajduje się ściągacz − choć bluza może też być go pozbawiona.
1. Bluza z kapturem Tocoto Vintage, 2. Bluza Fleece Cocoa, 3. Bluza Wrap-up
Bluzy wkładane przez głowę bez kaptura - znana również jako model hoodie
Klasyka w swojej kategori. Bardzo pożądany model, łatwy do zakładania dla małych dzieci przed wyjściem na spacer lub plac zabaw w przedszkolu. Bezproblemowy, kaptur nie plącze się pod kurtka - częsty problem gdy dzieci same zakładają odzież wierzchnią.
1. Bluza „MY HAPPY PLACE”, 2.Bluza Bird, 3.Bluza Regulars
Bluza jest jednym z tych naszych ubraniowych przyjaciół, które pozostają z nami przez długi czas, zmieniając kolory i fasony, ale cały czas pozostając w naszych szafach.
***