Czerwiec dla większości naszych dzieci to bardzo ekscytujący, a zarazem sterujący czas.
Czerwiec dla większości naszych dzieci to bardzo ekscytujący, a zarazem sterujący czas.
***
Właśnie teraz kończy się rok szkolny (oj może być stresująco:)), również młodsze dzieci przygotowują się na zmianę grup w przedszkolu lub w żłobkach, a to może wydać się straszne gdy nie są już “biedronkami” tylko “muchomorkami”.
Dlatego warto zaopatrzyć je w … przytulasy.
Ten prosty gest jest bardzo zdrowy i warto stosować go jak najczęściej gdy widzimy oznaki niepokoju u naszych dzieci.
Przytulanie, a rozwój dziecka
Przytulenie jest pierwszą formą kontaktu, która umożliwia małemu dziecku nawiązanie relacji z rodzicami. Jako podstawowa (pierwotna), niewerbalna forma komunikacji odgrywa zasadniczą rolę w procesie rozwoju maluchów. Chodzi tu zarówno o rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, jak i wpływ na odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego.
Z wielu przeprowadzonych i dokładnie przeanalizowanych badań mających na celu przebadania wpływu bliskości fizycznej między rodzicami i dziećmi wynika, że właściwy rozwój dziecka jest w zasadzie niemożliwy bez tego typu kontaktów. Codzienne przytulanie dziecka niesie rozmaite korzyści zarówno dla ciała jak i psychiki.
Oksytocyna – „hormon miłości”
Co to jest ta oksytocyna - to hormon, który towarzyszy nam dosłownie od przyjścia na świat, gdyż wydziela się on w czasie porodu, zapoczątkowując akcję porodową. Zresztą z języka greckiego jego nazwa oznacza „szybkie narodziny”. Posiada on również właściwości uspokajające i przeciwbólowe.
Korzyści z przytulania dziecka? Rola dotyku w rozwoju dziecka
Oksytocyna wydzielana jest także na dalszych etapach życia człowieka w czasie kontaktu takiego jak dotyk. Dlatego nowonarodzone dziecko kładzie się na piersiach matki. Dodatkowa wydzielanie oksytocyny powoduje wzrost innych substancji takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) i czynnik wzrostu nerwów (NGF). Uważa się, że dotyk i przytulanie regulują procesy wzrostu. Oksytocyna wzmacnia też nasz układ immunologiczny, powodując że lepiej radzimy sobie z infekcjami.
Zaobserwowano zależność wskazującą, że dziecko przytulane, noszone i głaskane płacze mniej.
Dzieci, które zostały pozbawione przytulania, głaskania wykazują oznaki alienacji, braku akceptacji siebie i innych, są znacznie opóźnione w wielu aspektach rozwoju w porównaniu ze swoimi rówieśnikami.
Siła przytulania
Na czym polega znaczenie tego gestu? W podstawowym odruchu większość z nas rozumie przytulenie jako najprostszą, bardzo czytelną formę wyrażenia uczucia miłości rodzica względem dziecka. W rezultacie regularnie przytulane dziecko ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Przyczyn tego stanu rzeczy szukać możemy jeszcze w życiu płodowym dziecka.
Przytulanie jako lekarstwo na stres
Warto też podkreślić ważną rolę przytulania w sytuacji łagodzenia skutków stresu u dzieci. W związku z licznymi zabawami, mającymi na celu przybliżyć i poznać świat, dzieci są narażone na rozmaite urazy – zarówno fizyczne (rozbite kolano, ukąszenie komara itp.), jak i psychiczne (nagły strach gdy dziecko nie potrafi odnaleźć rodziców lub starszego brata, brak pewności siebie przy nowych, nieznanych dzieciach itp.)
Czuły dotyk i przytulenie to jedna z podstawowych metod łagodzenia bólu, jakie mogą stosować rodzice. Ponownie przywołać tu trzeba rolę oksytocyny, czyli działającego przeciwstresowo hormonu, wytwarzanego w czasie kontaktu fizycznego.
Ilu przytuleń potrzebuje nasze dziecko?
Powołując się na badania amerykańskiej psychterapeutki Virginia Satir, należy podać następujące liczby:
- 4 przytulenia dziennie są potrzebne do przeżycia,
- 8 przytulenia dziennie by zachować zdrowie,
- 12 przytulenia dziennie do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Ciekawostka
Rola przytulania jest tak duża dla naszego samopoczucia, zdrowia, że ustanowiono Światowy Dzień przytulania, który na świecie obchodzony jest 21 stycznia, a w Polsce 24 czerwca.
Ale pamiętajmy, że przytulać powinniśmy również dorosłych, dla nich gest przytulania także działa prozdrowotnie … no i przytulajmy nasze dzieci, mężów, partnerów ( i kogo chcemy) nie tylko w święta, ale każdego dnia.
LITERATURA
1. Epstein R.H.: Pobudzenie. Oksytocyna. Miłość unosi się w powietrzu. W: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko? Marginesy, 2018
2. Johnson A.K., Groze V.: The Orphaned and Institutionalized Children of Romania. Journal of Emotional and Behavioral Problems. 1994; 2: 49–52;
3. Troy A.S., Iris B.M.: Resilience in the face of stress: emotion regulation as a protective factor. W: Resilience and Mental Health: Challenges across the Lifespan. Vol 1. Cambridge University Press; 2011: 30–44