Noski czerwone, rączki niczym bałwanek, a kark otulony lekkim wietrzykiem - to znak, że pojawił się Listopad.
Noski czerwone, rączki niczym bałwanek, a kark otulony lekkim wietrzykiem - to znak, że pojawił się Listopad.
***
Czy czapka dziecięca wykonana z wełny jest dobra?
Krótko mówiąc TAK. Wełniane dziecięce czapki to definicja komfortu w zimie. Chłodne miesiące są czasem, gdy ciepła i wygodna czapka jest absolutnie niezbędna, wie to każdy komu choć raz zdarzyło się przebywać na dworze w chłodny i śnieżny dzień. Czapki wełniane dają komfort w tych trudnych warunkach. Ich doskonała izolacja cieplna sprawia, że możemy cieszyć się zimą bez obaw o przeziębienia. Czapki z wełny są w stanie utrzymać ciepło głowy, co jest kluczowe w walce z mrozem. Mają one za zadanie chronić dziecięce główki, zatoki oraz zapobiegać utracie ciepła co może doprowadzić do obniżenia się odporności organizmu na infekcje. Pamiętajmy, że przeziębienie zatoki nie muszą pojawić się od razu, mogą one uaktywnić się po latach. Dlatego chrońmy główki naszych dzieci, aby w przyszłości nie miały problemów z zatokami.
Czy wełna jest elastyczna?
Tak. Elastyczność splotów wełny sprawia, że czapki z tego materiału doskonale dopasowują się do kształtu głowy niezależnie od jej rozmiaru. To oznacza, że są wygodne i nie uciskają głowy, nawet jeśli pod czapką kryje się burza włosów. Rozciągliwy materiał pozwala na swobodę ruchów i zachowuje idealne dopasowanie przy każdym z nich. Wełniane czapki nie tylko chronią przed zimnem, ale także zapewniają komfort noszenia naszemu dziecku.
1. Dzianinowa czapka z pomponem w zielono-fioletowe paski, 2. Dzianinowa czapka z pomponem w czerwono-różowe paski
Dlaczego warto chronić głowę zimą?
Już od wielu lat lekarze (oraz babcie :)) nie mają wątpliwości, że każde dziecko (również dorośli - też jesteśmy dziećmi :)) powinno nosić czapkę chroniącą głowę przed chłodem i wiatrem. W ten prosty sposób chronimy nie tylko głowę, lecz także cały organizm przed hipotermią, czyli wychłodzeniem. Ciekawostką jest, że mitem okazało się, że przez głowę ucieka 70% ciepła. Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie 2008 roku, udowodnili, że przez głowę pozbywamy się około 11% - czyli mniej więcej tyle, ile powierzchni ciała stanowi głowa. Dlaczego więc powinniśmy wszyscy nosić czapki?
Dlatego, że głowa jest jedną z najważniejszych części ciała. Znajdują się w niej: mózg, narząd mowy, wzroku, węchu, słuchu oraz błędnik odpowiadający za zmysł równowagi. Do ciekawostek można zaliczyć, że choć w mózgu obecne jest podwzgórze odpowiedzialne m.in. za procesy termoregulacji organizmu, to sama skóra głowy nie zawiera odpowiedniej grubości warstwy tkanki tłuszczowej, która mogłaby stanowić izolację przed zimnem. Dlatego też uszy, policzki i skóra na twarzy szybko reagują na zimno oraz wiatr.
Błędne jest myślenie, że w pewnym sensie owłosienie zapewnia skórze głowy ochronę przed zimnem. powinniśmy sobie zdawać sprawę, że włosy również cierpią z powodu niskiej temperatury. Tracą pod jej wpływem blask, stają się matowe, kruche i łamliwe. Odbudowywanie ich kondycji to długotrwały proces, wymagający czasu i cierpliwości.
1. Czapka JM Patch, 2. Czapka Bird Patch
Jak dobrać czapkę do temperatury na zewnątrz?
Odpowiednie nakrycie głowy zimą to podstawa. W doborze czapki bardziej niż modą powinniśmy kierować się tym, czy jest dopasowana do kształtu głowy oraz czy osłania uszy. Czapka dla dzieci, nie powinna być ani za luźna, ani zbyt ciasna, aby nie blokować swobodnego przepływu krwi. Jeśli na czole po dłuższym noszeniu zostają ślady po czapce to znak, że być może powinniśmy zmienić czapkę na odrobinę luźniejszą.
Najlepszym wyborem będą nakrycia głowy uszyte z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna. Ważne jest, by były po prostu wygodne.
Ciekawostki czapkowe
- dla osób z długimi włosami najodpowiedniejsze będą czapki wykonane z kaszmiru, który nie osłabia włosów i nie powoduje ich splątania. Taka czapka spełni swoją rolę, jeśli będziemy unikać zakładania jej na wilgotne włosy i wszystkie schowamy pod czapką.
- zimowe czapki dla osób aktywnych fizycznie mogą być wzbogacone o włókna, które mają działanie antybakteryjne, a dzięki temu neutralizują nieprzyjemny zapach potu. Poza tym powinny być bezszwowe, by nie podrażniać skóry w trakcie biegania czy jazdy na nartach. Czapka do uprawiania sportu powinna być wykonana z cieńszego materiału, zapewniać dobrą wentylację, aby nie doprowadzić do przegrzania się organizmu. Dobrą ochronę zapewnią nakrycia głowy z polaru, ponieważ odprowadza on nadmiar potu i wilgoci na zewnątrz.