Chmurki, słoneczka, księżyce, a nawet koparki czy misie … kształty lampek do pokoju dziecka obecnie możemy znaleźć wielu kształtach i kolorach. Zanim jednak zdecydujemy wydać pieniądze (czasami niemałe), warto zastanowić się, jakie źródła oświetlenia są najbezpieczniejsze dla naszych pociech.
Chmurki, słoneczka, księżyce, a nawet koparki czy misie … kształty lampek do pokoju dziecka obecnie możemy znaleźć wielu kształtach i kolorach. Zanim jednak zdecydujemy wydać pieniądze (czasami niemałe), warto zastanowić się, jakie źródła oświetlenia są najbezpieczniejsze dla naszych pociech.
***
Lampka nocna do pokoju dziecięcego - niezastąpiony element?
Lampka nocna do pokoiku lub zacisznego miejsca, dla naszego dziecka, stanowi bardzo ważny element (oprócz przewijaka, łóżeczka i fotela do karmienia ).
Zwykle jest to dodatkowe światło, z którego korzystamy, gdy musimy przebrać lub nakarmić niemowlę w czasie gdy za oknem jest ciemno. Jednak część rodziców pozostawia zapaloną lampkę na całą noc, myśląc że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i nie wystraszy się, gdy się obudzi, a wokół panować będzie mrok. Tylko czy na pewno jest to dobry pomysł?
Lampka nocna do pokoju dziecięcego – czy można zostawić zapaloną przez całą noc?
Część lampek do pokoi dziecinnych już dawno zmieniło swoją pierwotną funkcję. Dzisiaj lampka, nie tylko ma dawać światło, lecz również wygrywać znane kołysanki czy też niczym nowoczesny statek kosmiczny przeistoczyć się w projektor, który jednym kliknięciem zamieni nudny sufit w rozgwieżdżone, tańczące niebo. Oglądanie takiego spektaklu może wydać się pociągające i miłe, nie tylko dla dzieci. Nie ma w tym nic złego dopóki pamiętamy, że lampka nocna podczas snu dziecka powinna być zgaszona.
Nawet korzystanie z niej tuż przed snem warto w miarę możliwości zminimalizować. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w naszym… mózgu.
Lampka nocna do pokoju dziecięcego – jaki wpływ ma światło na sen dziecka?
Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą rolą wieczornych rytuałów jest wyciszenie dziecka przed snem – to każdy rodzic wie doskonale. Dlatego masujemy, mówimy do dziecka spokojnym przyciszonym głosem. Zabiegi te mają na celu zwiększenie ilości melatoniny ( hormonu, który reguluje nasz rytm dobowy). Ale tym, co przede wszystkim uruchamia zwiększoną produkcję hormonu ciemności, jest – jak sama nazwa wskazuje – ciemność. W siatkówce oka znajdują się specjalne, wrażliwe na światło receptory. Gdy zbliża się noc, rozpoczyna się podróż impulsów nerwowych – od siatkówki do pinealocytów, czyli komórek szyszynki odpowiadających za syntezę i uwalnianie melatoniny. Zaburzenie tego procesu może wpłynąć negatywnie na sen – pogarsza się jego jakość, skraca długość, zakłócone zostaje przechodzenie z jednej fazy snu w drugą, a przede wszystkim – dziecku znacznie trudniej jest zasnąć.
Lampka nocna do pokoju dziecięcego – mieć ją czy też nie?
Co możemy zrobić, by rytm okołodobowy naszego dziecka działał jak najlepiej? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by światło było przypisane dla dnia, a ciemność – dla nocy. Dlatego gdy cały pokój naszego dziecka oświetla księżyc lub latarnia uliczna, nie warto odpalać w nim zimnych żarówek energooszczędnych i urządzeń elektronicznych. Emitują one światło niebieskie, które hamuje wydzielanie melatoniny, a przy tym odciągają uwagę od tego, co po zmroku najważniejsze – od snu. Oczywiście nie oznacza to, że lampka nocna do pokoju dziecięcego jest zakazana. Wręcz przeciwnie gdy lampka nocna posiada odpowiednią barwę, jest wprost niezastąpiona podczas czytania wieczornych bajek, przytulania dziecka czy przewijania lub karmienia niemowlaka.
Lampka nocna do pokoju dziecięcego – jak barwa oświetlenia?
Lampka nocna, i to nie tylko do pokoju dziecięcego, musi mieć ciepłą barwę. Lampa nocna o barwie ciepłej, przypominającej blask zachodzącego słońca, pomaga regulować cykl snu. A co za tym idzie ma bezpośredni wpływ na nasze lepsze samopoczucie. Bo dziecko wyspane to dziecko radosne.
***