Wzrost dziecka to podstawowy parametr wskazujący czy nasza pociecha dobrze się rozwija.
Wzrost dziecka to podstawowy parametr wskazujący czy nasza pociecha dobrze się rozwija.
***
Jak szybko rośnie dziecko?
To bardzo ciekawy temat, niejednokrotnie, na placu zabaw czy też na ulicy, spotkana, dawno niewidziana, znajoma z uśmiechem mówi “ach ale urósł/ urosła”. Wówczas każdy, niezmiernie dumny rodzic, prostuje się i z duma w głosie stwierdzi “ no tak troszkę urósł / urosła “
No właśnie troszkę … jak to właściwie jest ...
Ponieważ wzrost dziecka zależy od wielu czynników, np.: diety i genetyki.
Nie bez znaczenia są również choroby, które wpływają na tempo wzrostu - alergia potrafi bardzo zakłócić fazy wzrostu.
Pamiętamy o prawidłowym odżywianiu, jeśli dieta nie jest prawidłowo zbilansowana, dziecko może nie rozwijać się prawidłowo, a jednym z objawów jest zbyt wolny wzrost.
Sen to bardzo ważny czynnik. Chodzi o hormon wzrostu, który jest wytwarzany przez całą dobę, jednak najsilniej między 22 a północą. Jeśli więc występują zaburzenia snu, może się to przełożyć na wzrost dziecka.
Ile rośnie dziecko w ciągu roku?
Zacznijmy od noworodka.
Jak szybko rośnie noworodek? Wzrost w okresie niemowlęcym powinien zmienić się o nawet 30 cm. To czas, kiedy dziecko rośnie najszybciej. Później tempo wzrostu maleje.
Ile rośnie dziecko (ramy ogólne)
- dwulatki i trzylatki rosną mniej więcej 5–6* cm na rok.
- dzieci wczesnoszkolnych tempo wynosi 7–8 *cm na rok.
- następnie wzrost ponownie przyspiesza w okresie dojrzewania płciowego (u chłopców to około 11 cm na rok, a u dziewczynek 10*).
Kiedy dziecko rośnie najszybciej?
Podaje się dwa okresy, kiedy nasze dziecko rośnie najszybciej. Pierwszym etapem jest pierwszy rok życia. Można “gołym okiem” zauważyć, jak szybko rośnie noworodek, a później niemowlę. Wzrost w pierwszym roku życia może zmieni się o nawet 30 cm.
Drugim etapem przyspieszonego tempa wzrostu to okres dojrzewania. Zmiany pojawiają się w wieku 10–12 lat (podane lata są umowne, mogą ulegać wahaniom co również jest czynnikiem prawidłowym). To czas, w którym zauważamy gwałtowne przemian sylwetki. Intensywnie zmienia się wzrost (dziecko rośnie, rośnie …), wydłużają mu się kończyny, zauważamy zwiększenie się wagi.
Ile dziecko rośnie w ciągu roku, gdy dojrzewa? Zmiana może wynieść nawet kilkanaście cm na rok. U chłopców jest większa. Osiągnięcie maksymalnego wzrostu następuje u nich w wieku 20 lat. U dziewczynek natomiast wcześniej, bo rosną mniej więcej do 16. roku życia.*
Nastolatek, a wzrost
Warto wiedzieć, że w momencie, gdy nasze dziecka zmienia się naprawdę dynamicznie, może dochodzić u niego do tak zwanych bólów wzrostowych. Pojawiają się najczęściej w nocy, przez co utrudniają sen. Dziecko budzi się i odczuwa dyskomfort. Bóle zazwyczaj dotyczą nóg. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak najbardziej prawdopodobne wydaje się, że problem wynika z intensywnego wzrostu lub dużego wysiłku fizycznego w ciągu dnia.
Bóle wzrostowe są symetryczne. Występują zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Dotyczą mięśni, a nie stawów. Gdy bóle nóg są bardzo uciążliwe, zawsze należy poprosić o opinię specjalistę. Ważne, żeby upewnić się, że dolegliwości to wyłącznie bóle wzrostowe.
Mierzenie wzrostu dziecka – liczą się detale?
Starajmy się wykonywać pomiar zawsze o tej samej porze. Najlepiej jest robić to o poranku. Zadbaj o to, żeby dziecko przyjęło prawidłową pozycję. Musi być wyprostowane, mieć ręce ułożone wzdłuż ciała i złożone pięty.
Wykorzystuj zawsze to samo akcesorium do pomiaru. Najlepsza będzie taśma miernicza w stalowej wersji. Krawieckie miarki łatwo ulegają rozciągnięciu. Pamiętaj, że zaznaczenie wzrostu na ścianie jest pomocne, ale znacznie wygodniej będzie Ci go kontrolować, jeśli będziesz zapisywać wyniki wraz z datą w przeznaczonym do tego notatniku. Możesz od razu skorzystać z siatki centylowej.
*wszystkie liczby mogą ulec zmianie (wahania są naturalne).
***